В сряда вечерта в зала „Роял” на София Хотел Балкан Национален фолклорен ансамбъл „Българе” посрещна гостите на благотворителния пролетен бал, организиран в подкрепа на предстоящия им нов спектакъл „Осмото чудо”.
Близо 200 успели в бизнеса българи от цялата страна изразиха с присъствието си съпричастност към усилията на „Българе” за възраждане на българския фолклор. За настроението на гостите се погрижиха водещата – актрисата Гергана Стоянова, триото тенори „Уникалните гласове”, дамското трио „Сопрано”, както и всички танцьори и солисти на „Българе” с професионалните си изпълнения.
Пред присъстващите бе изиграна и една от картините от бъдещия и вероятно най-мащабен спектакъл, чиято премиера се очаква в края на настоящата година.
По идея на създателя и продуцент на ансамбъла Христо Димитров, в края на вечерта бе проведен и благотворителен търг на картини – уникати, създадени от професионалисти, но не в областта на изобразителното изкуство.
Да подкрепят идеята на „Българе” бяха хванали четката актьорите Калин Сърменов, Влади Въргала и Асен Блатечки, певците Тони Димитрова, Мариана Попова и Веселин Маринов, спортните ни легенди Йордан Йовчев и Радостин Кишишев. Кметът на столицата Йорданка Фандъкова също се включи в инициативата със своята собствена картина „Шопски фолклорен мотив”.
Импровизираният аукцион събра в полза на предстоящия нов спектакъл на ансамбъла 31 100 лева от продажбата на деветте картини, наддаването за които /според размера и визията им/ бе с начална цена 500 или 1000 лева. Влади Въргала и Калин Сърменов единствени от авторите подкрепиха с личното си присъствие домакините.
Стартът на търга бе даден с творбата на Влади Въргала „Слънчогледи”, рисувана с маслени бои и откупена от бизнес дамата Весела Барбукова за 4100 лева. Картината „Париж” на Калин Сърменов стана собственост на Ян Чарлз Андерсон. Благодетелят на „Българе” спечели наддаването за творбата на Милото със сумата от 9000 лева. Малкият акварел „Цветя за Маргарита” на Тони Димитрова бе откупен за 5000 лева, а „Спомен” на Веселин Маринов – за 1100.
Актьорът Асен Блатечки удържа на думата си и зарадва организаторите с творбата си „Приемственост”, която успя да нарисува в деня на самото събитие в малкото свободно време между снимачните си ангажименти. Радостна собственичка на скромната по размери картина, рисувана с пастели, стана бизнес дамата от Русе Ирена Йорданова, съпруга на собственика на „Топ мен” Мартин Йорданов. Тя успя да се вреди за малкото бижу срещу сумата от 2200 лева.
Последна на търга бе продадена акварелната рисунка на столичния кмет Йорданка Фандъкова, откупена за 4000 лева от Стоян Проданов. Ямболският бизнесмен подари откупката си на продуцента на „Българе” Христо Димитров със заръката творбата да намери място в софийския му дом.
Благотворителното събитие се проведе в самото навечерие на 11-годишнината от дебюта на „Българе” на професионалната сцена. На 3 април 2003 г., в деня на обявяването на София за столица, в Зала 1 на НДК се състоя дебютният спектакъл на първия частен фолклорен ансамбъл у нас, посрещнат с възторг от родната публика.
За повече от десетилетие Национален фолклорен ансамбъл „Българе” се наложи като една от културните визитките на страната ни с трите авторски спектакъла на продуцента и хореографа Христо Димитров „Това е България”, „България през вековете” и „Албена”, играни във всички градове на страната ни и в над 20 страни по света.