Днес е Възкресение Христово – Великден, най-големият празник за християните, наричан Празник на всички празници. Смята се, че Възкресението на Исус Христос е най-великото събитие в историята на човешкия род.
Първите християни наричали Възкресение Празник на празниците, юдеите – Песах (в превод „преминаващ”), а българите го утвърждават в народната си култура като Великден.
По традиция Великден се празнува три дни – от неделя до вторник. В навечерието на Великия ден камбаните в християнските храмове известяват Христовото Възкресение, а вярващите влизат в църквите, копнеещи за общение и единение с Бога. Молят се смирено, за да измолят благословия и спасение за душите си.
Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Максим по традиция оглави празничното богослужение по случай Възкресение Христово в Катедралния храм “Св. Александър Невски” в София, което започна 30 минути преди полунощ в събота срещу неделя.
При обявяването на Възкресението, свещеникът изнася от храма запалена свещ, от която всички присъстващи палят своите свещи, за да отнесат от този огън по домовете си. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма “Св. Възкресение”, при слизането на Благодатния огън.
На връх Великден, според българската традиция, цялото семейство се събира на тържествен обяд у най-възрастните в рода. На празничната трапеза се слагат печено агне, баница със сирене, обредни погачи, червени яйца, вино и плодове. Ритуално обядът започва с прикаждане на софрата от стопанката на дома и завършва с борене с великденските яйца и козунак. На празника деца и възрастни се чукат с писаните яйца, като гледат чие яйце ще излезе победител. Вярва се, че този, на когото яйцето се окаже борец, ще бъде най-здрав през годината.
Седмицата след Възкресение се нарича Светла седмица, защото Христос донася просветление за всички.
Последвайте ни за актуални новини в Google News