Първият брой на “Бащино огнище” за новия телевизионен сезон е посветен на Съединението на България, което честваме на 6 септември. Центърът на тържествата по традиция е Паметника на Съединението в град Пловдив, а на 6 септември се отбелязва и празника на града.
Екипът на предаването се срещна с изпълнителите, които са родом или пък са превърнали в свой втори дом града на музиката.
Калина и Невена не крият, че за тях Пловдив е най-красивия град, защото са родени тук и животът им към днешна дата е в Града на музиката.
“Ние сме възпитанички на Музикалната академия. Това бяха четири години, изпълнени с много любов и с много музика, защото музика без любов не се прави. Калдъръмените улици на Стария град също са изпъстрени отвсякъде с музика. Това е един невероятен град” – казват те.
Тяхната колежка и съгражданка Ангелина допълва, че Пловдив е град на много фолклорни състави.
“Оттук тръгват и са тръгнали най-големите имена на българската музика. В пловдивския край много се ценят българските народни песни, почти във всяко село всяка година се провеждат традиционно събори с музика, песни и танци. Много народни оркестри участват на тези хубави празници. Смятам, че българският фолклор е много ценен в град Пловдив и околностите и затова, може би градът под тепетата се нарича градът на музиката” – обяснява тя.
Цонка Нанова от оркестър “Пловдив” също живее в града под тепетата и казва: “Ако имаме удоволствието и щастието да живеем в града на музиката, то си пожелавам цялото творчество, което създаваме с нашия оркестър “Пловдив”, да бъде емблема на Пловдив.”
Николай Славеев е родом от Сърница, но Пловдив от години е негов втори дом.
“Пловдив е най-красивият град за мен. Не само град на музиката, изкуството и културата, един древен град, който е съхранил и голяма част от архитектурното наследство на България. Неслучайно Пловдив е избран за Културна столица на Европа през 2019 година.”
Добричлийката Ивелина Колева не пести ласкави думи за града на музиката:
“Аз не съм родом от Пловдив, но съм чест гост в този прекрасен, топъл и слънчев град. Харесвам го много, винаги идвам с голяма любов и голямо нетърпение в този град. Тук е сърцето на музиката, тук може да чуем песни и хора от всички краища на България.”
Пепи Христозова също е родена в Пловдив и бърза да сподели най-съкровените си мисли:
“Ако търсите центъра на сватбарската музика, то ние сме на точното място, тук в Пловдив. В този град съм родена, израснала съм близо до Пловдив, в Белозем и всеки път с удоволствие се завръщам на родното място, защото тук в Пловдив и в моя Роден край аз черпя вдъхновение за творчеството си и разбира се, за живот. Всички знаем, че корените на един човек са много важни, особено за един изпълнител, за да продължава напред, да твори и да прави хубава музика.”
Здравко Мандаджиев също е избрал да живее в Пловдив, защото това е града, който е извор на вдъхновение и за него.
“Неслучайно казват, че Пловдив е градът на музиката и изкуството. Аз съм родом от Кърджали, но съм избрал Пловдив за град, в който да живея. Щастлив съм, че съм тук и съм завършил Музикалната академия. Като един тракийски изпълнител, Пловдив е центърът за Тракийската фолклорна област. Гордея се и съм щастлив, че имам възможност да бъда точно в този град, който ми дава вдъхновение да се занимавам с фолклор и да правя хубави народни песни” – разкрива той.
Последвайте ни за актуални новини в Google News