Пламен Димитров – ръководителят на орк. “Плам“, с много емоция си спомня за първите срещи с музиката и любимия инструмент, които постепенно се превръщат за него в съдба.
“Както детството на повечето музиканти и певци, и моето е свързано с музиката. На 6 години започнах да свиря на акордеон. Първите мелодии ми ги показа моя баща, а аз ги имитирах. След това в 1-2 клас ме записаха в школа, изучавах нотите, солфежа. Паралелно с това танцувах народни танци в танцов състав “Здравец“, в който впоследствие станах корепетитор. Тогава в нашия край особено популярни бяха оркестрите “Хоро“ и “Найден Киров“, от които съм се учил и са оставили сериозен отпечатък във формирането ми като музикант. А първата ми изява като дете бе именно с орк. “Найден Киров“ в една новогодишна телевизионна програма“ – разказва той пред “Планета”.
Винаги се е вълнувал от инструменталната народна музика и по-специално северняшката, а мелодията, която всеки музикант трябва да знае – “Веселиново хоро“, е научил още в детството си.
Наред с изпълнителската си дейност в момента, Пламен Димитров е и преподавател по акордеон в НУФИ “Филип Кутев“ в Котел.
“Тази работа ми действа много зареждащо. Според мен, като цяло, работата с деца и народната музика са бъдеще и за инструмента акордеон, който трябва да има последователи. Ние трябва да ги създадем, за да може тази музика да просъществува и да се развива. Всяко дете има различен потенциал. Има някои, при които още от ранна възраст си личи талантът, а за други е необходима повече работа, но едно мога да кажа със сигурност – че съприкосновението на едно дете до тази материя създава отношението и уважението му към музиката, която слуша“ – подчертава музикантът.
httpss://youtu.be/KVDRG5uRC04
Последвайте ни за актуални новини в Google News