Най-сетне по Българската Национална Телевизия стартира музикален чарт, какъвто нямаше от доста време в национален ефир. Това е „Българският Топ 40“ с водеща популярната певица Поли Генова, който се излъчва всяка събота от 21.45 ч. – веднага след „Шоуто на Канала“.
Това обаче не е само класация, а цялостно музикално предаване, в което акцентът, разбира се, е родната ни музика, а телевизионният ефир определено имаше нужда от музикално освежаване с популярните ни парчета.
Поли превежда зрителите през 40-те най-излъчвани песни в българския ефир и представя последните музикални новини, при това с типичната си усмивка и непринудено сценично присъствие.
Подреждането на песните се извършва на база излъчванията в над 24 радио- и телевизионни канала, категорични са от екипа на предването, а зрителите имат възможност да гласуват за своите фаворити в рубриката „Зрителските 20“.
ТВ-форматът се оживява и с репортажи от различни събития, в които участват наши и чужди музиканти, а за създаването на новите проекти разказват кадри от създаването им.
Премиерно се завъртат най-новите видеоклипове на БГ и чужди звезди, а автори и изпълнители споделят всичко актуално покрай себе си и творчеството си в ексклузивни интервюта.
Разбира се, подобна класация определено подкрепя българските артисти и създаването на авторска музика у нас, което едва ли ще се понрави на някои от големите ни продуценти, налагащи от години своите интереси, и дори би могло да доведе до обструкции. Нашите музиканти обаче са радостни от факта, че именно БНТ, като обществена телевизия, е прегърнала идеята за създаване на подобно предаване.
„Много отдавна нямаше музикална класация в телевизионния ни ефир, а тя има амбиция да се превърне в национална – да се прави годишен чарт с концерт тип „бест“ в края на всяка календарна година“, разказа един от продуцентите на „Българският Топ 40“ музикантът Дани Милев. „В крайна сметка, целта е да бъде подкрепена българската музика и тя да звучи все повече и повече“, разкри още той.
Според певицата Теди Кацарова завръщането в ефир на подобно предаване е голям прогрес: „По незнайни причини всички музикални формати бяха изрязани, останаха само риалититита. И, освен по БГ Радио, човек не може да се информира какво се случва на българския музикален пазар. На практика това е единствената наша ТВ класация в национална медия. Предаването е добре заснето, има хубави интервюта, влючително и с чужди изпълнители. А идеята да се показват и родната ни, и чуждата музикална гилдии е добра, защото така се дава възможност да се съпоставят. Като цяло, идеята за подобно предаване е много хубава, защото й се дава нов живот!“
Катя и Зравко от дует „Ритон“ допълват: „Макар че не сме гледали нито едно издание, научихме, че предавено е тръгнало по БНТ и много се зарадвахме, че го има, за да могат българските изпълнители и творци да имат поле за творческите си изяви, да имя място, където да могат да покажат творбите си. Смятаме обаче, че този един час трябва да е само за българска музика, за да може да има повече време БГ музика!“
Последвайте ни за актуални новини в Google News