Зъбен душ е специално устройство за хигиена в устната кухина, работещо по следния принцип: то подава вода или специална течност под налягане и я насочва към онези области на устната кухина, където е невъзможно да се достигне с четка за зъби или конец за зъби. Водата, благодарение на пулсациите, почиства междузъбните пространства и масажира венците.
Колко често да се използва зъбния душ
Специалистите препоръчват да се използва уреда всеки път след измиване на зъбите с четка за зъби. Дори и да го използвате само веднъж на ден, е по-добре, отколкото да не го използвате изобщо. Тогава ще получите отлична профилактика на заболявания на венците и висококачествено почистване на труднодостъпните места на устната кухина.
За зъбния душ са подходящи питейна и бутилирана вода – водата трябва да е стайна температура, защото горещата вода вреди на продукта, а студената – уврежда зъбите. Също така препоръчва се използването и на различни специални балсами, които могат да се добавят към водата преди процедурите. Защо? Защото балсамът има следните функции:
● балсамите убиват болестотворните бактерии;
● освежават дъха;
● не се пени вътре в уреда, за разлика от ополаскивателите за уста;
● не оставят утайка като билковите отвари;
● имат противовъзпалителен и лечебен ефект.
Можете също така да използвате и билкови отвари. Но те могат да причинят отлагания в напоителната система, което да доведе до необходимостта от почистване по-често от обикновено.
Как да изберем налягане
Зъбният душ укрепва тъканта на венците. Но докато те все още са отслабени, струва си да се ограничите до слабо налягане на потока. Постепенно увеличавайте налягането до 600–700 kPa – това е силата, при която можете да постигнете терапевтичен ефект за венците. Ако смятате, че ниското налягане няма да даде желания резултат, тогава грешите. По-добре е постепенно да увеличавате налягането, отколкото незабавно да използвате максималната скорост и да причините сериозна вреда на собственото си здраве.
Важно е да разберете, че този продукт не е заместител, а допълнение към четката за зъби. Масажира венците и почиства устната кухина след миене на зъбите, но не е в състояние да почисти повърхността на емайла толкова старателно, колкото четката за зъби.
Преди да закупите това модерно устройство, не забравяйте да се консултирате със зъболекар и заедно с него да изберете най-подходящия вариант за вас.