Поради спецификата на нашия климат – студени зими и горещи лета, изборът на ефективно решение и за двата случая са климатиците. Затова и пазарът предлага толкова много варианти на този тип уреди, които да затоплят и да охлаждат бързо в съответния сезон.
Сред огромното разнообразие от марки и модели климатична техника в търговската мрежа можете да срещнете два типа – конвенционални и инверторни климатици, като последните съставляват над 90%.
Ако разполагате с ограничен бюджет, конвенционален климатик ще бъде добър вариант за вас.
Инверторните обаче, въпреки че изискват по-висока първоначална инвестиция, са много по-икономични и с времето ще изплатите бързо вложените средства. Причината за по-икономичната им работа е различният им принцип на действие.
Как работят климатиците с инверторна технология?
Работата на компресорите на двата вида системи е различна. Докато скоростта на обикновения климатик е фиксирана и при достигане на зададената температура той изключва или включва, в зависимост от режима, при инверторния определянето на мощността става автоматично спрямо температурата в стаята и външната такава. Компресорът работи толкова, колкото е необходимо за поддържане на оптимална температура. Това допринася за намаляване на потреблението на електроенергия и съответно довежда до по-ниски разходи.
Тази разлика между двете системи ясно очертава голямото предимство на инверторните климатици – тяхната икономичност. Ползите от отоплението или охлаждането с тях са много повече, което е причина за голямата им популярност.
Защо са предпочитани инверторните климатици?
Новата инверторна технология, създадена през 1980 г. от Toshiba, е призната като революционен начин за климатизиране. По света 2/3 от използваните климатици са инверторни, а за най-висок клас се смятат хиперинверторните, при които се влагат най-добрите технологии и още по-висока енергийната ефективност със SСОР, достигащ дори до 5,3.
Потребителското търсене на инверторни климатици нараства и се налага като тенденция, благодарение на доказаните им предимства през годините:
Комфортна температура
Поради естеството на вложената технология, достигането на желаната температура от климатика е бързо и той поддържа постоянни нивата ѝ.
Ефективност и икономичност
Автоматичното определяне на необходимата мощност за работа, в зависимост от температурата вътре и навън, е много по-ефективно. Сезонният коефициент за отопление SCOP може да бъде 3.90; 4.10; 4.60; 4.70 и др.
В зависимост от типа на компресора – променливотоков, правотоков и др., процентът икономия може да достигне до 35% и повече.
В режим отопление работят ефективно дори при много ниски външни температури – например при -15°С.
Трайно охлаждане
Понеже инверторът регулира плавно мощността, охлаждането, подобно на отоплението, също става бързо при намалена консумация. Може да изберете марков модел с ефективност при охлаждане със SEER 6.80; 7.19; 8.50 и др. Много от моделите имат работен диапазон при охлаждане от -10°С до +48°С.
Много ниски нива на шум
Компресорът на инверторните климатици не включва и не изключва, а работи с постоянни обороти. Много модели са снабдени и с редица функции, полезни за контрол нивата на шум.
Нивото на шум на вътрешното тяло може да бъде 27dB, 29dB и др., дори и 19dB. Самите части и механизми са проектирани по начин, който да намали звуковото налягане.
Външното тяло на някои модели разполага с функция „Тих режим”, за да се гарантира спокойният сън и на съседите.
Екологичност
Съвременните инверторни климатици използват нов фреон – дифлуорометан – R32. С този хладилен агент се намалява с 68% вредата върху околната среда, освен че се съдейства и за по-високата ефективност на самия уред.
Не изискват постоянна профилактика
Редовната профилактика преди използването на климатика за отопление или охлаждане гарантира добрата му работа. Но при конвенционалните климатици профилактиката се прави много по-често. Много инверторни модели притежават функция за самодиагностика, а освен това имат и много датчици и др. елементи, които пречат при замърсяване да се повредят сериозно други части.
По-дълъг експлоатационен живот
Охлаждането и отоплението с инверторен климатик е по-ефективно и евтино, а самата технология удължава неговия живот. Колко дълъг ще бъде той, зависи и от помещението, какъв е режимът на натоварването, как се поддържа. Ако филтрите се почистват редовно и се извършва годишна профилактика, японските климатици могат да ви служат средно 10-13 г., а китайските – 4-6 г.
Сред отличителните черти на добрите инверторни климатици, която е сред техните предимства, е наличието на plasma филтър – иновативна технология за пречистване на въздуха от замърсители с размери под 2,5 микрона.
Развитието на новите технологии позволява някои климатици да имат вградена функция 3D интелигентен въздушен поток за насочване на въздуха в 6 посоки, а наскоро разработеният двойнороторен компресор подобрява скоростта на въртене на вентилатора и допринася за ниските нива на шум.
Като предимства на съвременните инвертори е наличието на 3D i-see sensor, който регулира подаването на въздух спрямо отчетеното човешко присъствие в помещението, както и вграденото wi-fi управление за контрол от разстояние.
Стремежът на производителите на климатична техника е да включват все повече полезни функции и режими в своите продукти, за да могат да ги превърнат в перфектното климатично решение.
Последвайте ни за актуални новини в Google News