Не само любовта към музиката, а и страстта към риболова е наследил синът на фолклорната легенда Илия Аргиров – Димитър, от баща си. Вече 2 десетилетия той живее и работи в Италия, но остава верен както на фолклора и хеви метъла, така и на въдиците.
“В Италия за мен риболова не е само хоби, но и начин да се държа във форма. Практикувам един не много разпространен тип риболов – високопланински на пъстърва, свързан с катерене. Местата са приказни, безлюдни и природата е девствена. Ходя далеч от големите реки, по малките потоци и притоци, където е спокойно и плашливата и срамежлива пъстърва се чувства най-сигурна. Пъстървата е уникално животно. Освен че е много красива, тя е и много силна и пъргава. Може да прави скокове до 3-4 метра и изкачва водопади високи до 15-20 метра. Виждал съм лично подобни изпълнения. Но от друга страна е много лакома. Налита на
всичко, което пада във водата и ако не те забележи се хваща винаги, здраво
налапала стръвта. Ако в едно вирче на съвсем малък поток има дори една
пъстърва, тя винаги мигновено се втурва при падането на стръвта във водата.
Намирал сам какво ли не в стомах на пъстърва… дори и малка мишка. За мен е
голямо предизвикателство този спорт. Имал съм случаи – изкачвам се някъде,
откъдето нямам представа как се слиза и връщането много пъти е било
свързано с връзване на въжета. А ако нямам въже, дълго обикалям, за да намеря
мястото, където съм оставил колата. Много от потоците са врязани в скалите
в малки каньони и е много опасно, ако през лятото завали пороен дъжд внезапно” – разказва интересни случки от риболовния си живот Дими Аргиров.
Веднъж се разминал на косъм от тежък инцидент. “Тъкмо се качих на по-висока скала и потока отнесе под мен всичко, влачейки дървета и камъни. Практикувал съм много видове риболов, но от както се запознах с шарената царица на планинските потоци и реки, не мисля за друг” – допълва първият вокал на група “Епизод“.
Страстта му към риболова не страда от строгите италиански правила, въведени за това забавлевие. Допустимо е да се ловят 5 риби на ден и то над 22 или 25 сантиметра дължина, в зависимост от провинцията. Според него е жалко, че в България, където има много повече красиви реки и потоци, в които има условия да вирее пъстървата, тя навсякъде е безобразно унищожена.
“Докато хората не спрат да гледат на рибата като на храна, положението няма да се оправи. А зад това има много други проблеми, за които не ми се говори сега. В началото си носех по някоя пъстърва в къщи за тигана, но вече ги пускам всичките. Снимам ги и ги пускам. С изключение на такива, които при откачане на куката получават наранявания и в последствие умират. Както и на трофейните ексземпляри – рекордът ми е 40 сантиметра Балканка, като все още съм в търсене на 50 сантиметровата” – не крие смелите си амбиции музикантът, който преди дни събра очите на рокаджии и фенове на автентичния фолклор с първото за страната ни парче в стил фолклорен метъл – “Горо ле, горо, зелена”.
Линк към фолклорния хевиметъл: