Васил Найденов е най-популярният изпълнител на музикалната ни сцена и е любим на вече няколко поколения българи.Почти всяка негова песен става безспорен хит, а албумите му се продават с рекордни тиражи. Освен в България, има звезден статут и в Русия, където изнася редица концерти, както и в Източна Германия и съседните ни страни.
Въпреки огромния интерес към него, легендарният певец рядко издава нови песни. По думите му в момента има поне две-три нови неща, но нито ги издава, нито ги записва.
„Тук почти никой не излъчва българска музика, а тази система – да се моля на редактори и да плащам на продуценти, за да ме пускат, ми е чужда. Не съм го правил на 20, или на 30 години, няма как да го направя сега на 73! Да не звуча самохвално, но имам работа и ме канят на участия, а не като някои мои колеги, които се напъват от сутрин до вечер белким ги харесат. Аз работя четвъртък, петък, събота и неделя, а те на годината имат пет участия, но ни надуват главата, че правят “големите концерти” с шумна медийна агресия. Нашият занаят никак не е лесен, защото трябва да се доказваш през вечер, не само като форма и звук, а и някой трябва да те хареса, да те купи като продукт, колкото и да звучи отвратително. Някой трябва да си плати, за да влезе да те слуша и гледа – това доказване е трудно и да се замислят по-младите, защо при положение, че имат тотални ротации и медийни хора работят за тях, а накрая резултатът е странен! След като сега не могат да пълнят залите и резултатът не е “фул” и “уау”, след 10, или 50 години какво ще е?! Докато една Лили Иванова е над 60 години на сцената, а аз вече 50!“ – обяснява той в интервю за в-к „Труд“.
Васил Найденов е до болка откровен е за това, което забелязва при някои от изпълнителите и не пести критиката си към тях
„Някои певци по-добре да се научат да пеят на живо, включително и на наградите на БГ радио. Когато човек се занимава с жив звук, тогава може да упражнява тази професия, защото само “един ден” да печелят пари и да са търсени не е достатъчно. Всяка вечер трябва да се доказваш, а като имаш само българска програма в репертоара е още по-трудно. Аз отдавна се конкурирам със света, защото нашите радиа пускат 80 процента американска и английска музика. Не е лесно да произвеждаш БГ-музика и тя да се запее от драгия зрител и публика, които от толкова години ги възпитават в попфолк. Това е проблем, защото този жанр заема огромна част от публиката и ако се прехранваш само с музика, това те касае и човек си задава въпроси как да оцелява в тази ситуация, за да остане в професията.

Новият му дует с Йорданка Христова предизвика голям интерес
Съвместна му песен с Йорданка Христова “Amor” вече предизвика много голям интерес. За идеята на сингъла и защо е решил да го запише с именно с нея, Васил Найденов разказва: „Това е песен на Стефан Димитров с малко южноамерикански ритми, така че реших да я предложа на Йорданка, а тя я хареса! Преди това съм я изпълнявал няколко пъти в пиано барове, но прецених че е по-подходяща за дует, понеже и текстът є е такъв. Негов автор е Маргарита Петкова – прекрасна поетеса. Йорданка е един изключително интересен човек. Тя е не само красива, интелигентна и любвеобилна жена, а и полиглот – на всякакви теми можеш да говориш с нея. Освен това е моята зодия – Дева и сме на един акъл за много неща! Йорданка е прям, ценен и земен човек и това личи и на сцената. За мен е чест да пея с нея, защото една е Лили, една е Йорданка, една е Богдана – те са първият ешелон на музиката ни и заслужават да бъдат уважавани. Въпрос на култура и манталитет е една нация да си уважава хората на изкуството“.
Васил Найденов: Не си е заслужавало да бъда толкова емоционален

Легендарният певец е категоричен: Три поколения израснаха с попфолк в най-изопачения му вид
Васил Найденов коментира с тъга, че днешното поколение се увлича по пошлото и критериите за красота са изопачени и споделя: „Днешното поколение е възпитавано по този начин и това не е случайно. Това вече стана цял модел на поведение – виждаме, че като има абитуриентски бал и подаръкът им е нов бюст, нос, или устни… Участничките в “Ергенът” са извадка на част от българките, но не на всички – слава на Бога. Това важи и за новото поколение, което се занимава с изкуство и търгува с телата си, а и музиката им е такава. Не ме изненадва, преди години се погрижиха за това и то вече дава резултат – три поколения израснаха с попфолк в най-изопачения му вид и младите момичета виждат, че за да преуспеят трябва да имат богат любовник, да им подаряват бюст, или нос и да имат кола с шофьор, който седи и ги чака. Често пея на такива хора, защото моите връстници не могат да си позволят да дойдат да ме гледат, нито екскурзия в чужбина, нито да си купят нови дрехи… Това е показателно за стандарта на държавата ни, въпреки че ни обясняват как са вдигнали пенсиите с 11 процента, при положение, че животът е поскъпнал със 100 процента! Ако ще и 10 пъти да ги вдигат – никаква работа! Тъжно е. Освен това, ние плачем за войната в Украйна, същевременно децата ни ги избиват на пешеходната пътека, а държавата нехае. Плачем за чужди гробове, а нашите деца умират, докато извършителите отново ги оправдават, явно по поръчка на някого – за какво правосъдие говорим!“
Помни всички уроци, които е получавал в живота и заключава: „Получавал съм уроци, че трябва да обръщаш внимание на всеки човек, независимо от ранг и материални възможности – нямаме право да си въобразяваме, че сме миропомазани, понеже сме известни. Също така, да не подценяваме хората около нас, защото те го усещат интуитивно, а да кореспондираме с драгия зрител и публика“.
Последвайте ни за актуални новини в Google News
Хора, борете се за ценностите, които ни предават големите – Васил, Йорданка, Лили, Хранова, гр. „Сигнал“, Роси, Митров … много има още като гр. „Шик“ и още и още. Когато няма да ги има, България трябва да продължи и да възпита онези деца, които ще пеят, обичат уважават, се трудят.
Хора, борете се за ценностите, които ни предават големите – Васил, Йорданка, Лили, Хранова, Сигнал, Роси, Митров … Когато няма да ги има, България трябва да продължи и да възпита онези деца, които ще пеят, обичат уважават, се трудят.
Голям!