Атанас Стоев – Канара е един от най-любимите музиканти на поколения българи, ценители на фолклора. Той е основател и ръководител на прочутия оркестър “Канарите”, а на 2 декември навърши 80 години. 2024-а е юбилейна за него и в творчески план – 60 години на на професионалната сцена.
По повод житейския си и творчески юбилей, акордеонистът и автор на десетки хитове, превърнали се във фолклор, разказва за своето начало и професионалния си път. Признава, че му се е усладило това да свири, когато още в най-ранните си години започва да получава пари за изпълняваната музика.
“Винаги, през всички времена и при всички профили – като почнеш от спорта, през артистите, музиката… навсякъде има една надпревара. Когато излизаш, още те поощряват хората, казват: “Браво бе! Ще стане, еди-кой си!”. Обаче, идва един момент, когато вече ти напредваш, и тогава започва една лека злоба, професионална. Най-напред така леко, казват: “Е, голяма работа, какво свири тоя!”. Точно тая злоба трябва психологически да те ориентира, че нещата вървят. Тогава си ориентиран дали това, което го правиш – имаш ли врагове, има ли злословене, значи си в правилната посока” – разказва той в “Иде нашенската музика” по БНТ и подчертава:
“И аз понеже така смятам, че народопсихологията малко е заложена в мен, имам един израз, преди 30 години, аз обръщах внимание на дребните неща, които хората не забелязват, те ме направиха различен”.
Атанас Стоев – Канара споделя, че на сватбарските оркестри някога не е се гледало както на изпълнителите от другите жанрове, както на тези от естрадата или джаза, например.
Днес е голям ден за прочутия музикант Атанас Стоев – Канара! Честито от Signal.bg!
Атанас Стоев – Канара и 23 години по-младата му съпруга Надя разкриват тайната на щастливия си брак
“Онези хора имат от кого да заимстват – от външния свят, а ние от кого да заимстваме, от бай Георги Гъдуларя, от бай Вълчо Цигуларя или пък от Стойчо Кузмов – Кларинетиста…” – споделя Наско Канара и обяснява:
“Това е нашият свят, в който се въртим, и аз съм искал винаги да надграждаме по малко в този занаят, просто ние да водим. Да се вслушваме в публиката, но и ние да водим малко напред и така да ги променяме – много нежно, внимателно, да не е много да избие работата на мое настроение или пък на мое въображение. Както се е случвало, някой си решил да бъде така, ама проверката в територията, в този, който консумира, защото това е задължително да го изживее той, както го мислиш – и текстово, и мелодията. Така да му допадне, че ако е кахърна музиката, отсвирът да не е “елате ме вижте как го правя, щото ми дойде реда”. Не! Много внимателно се пипа в тая музичка, защото не за друго – ти ще блеснеш, един албум, два албума, сега телевизии… Ама колко ще продължи тая работа? И другото, ще можеш ли (казано на народен език), да си вадиш хляба от тоя занаят, ако го праскаш само за себе си?! И там е вече разликата!”
Последвайте ни за актуални новини в Google News
Румъния или Гърция – къде е по – красиво?
Проучете всичко за град Плевен, община Плевен и област Плевен.